Спецодяг, засоби захисту органів зору, слуху, шкіри, спеціальні технічні пристрої — без цього робота у складних умовах могла б перетворитися на справжню проблему як для роботодавця, так і для самого працівника. Тому обов’язковим елементом екіпіровки кожного робітника, службові обов’язки якого пов’язані із загрозою для життя чи здоров’я, є засоби безпеки. Кожен роботодавець зобов’язаний забезпечити працівників усіма необхідними для цього елементами. Якими бувають засоби безпеки та для чого вони потрібні — розповідаємо в цьому матеріалі.
Що таке засоби безпеки
Засоби безпеки — це будь-яке обладнання, яке носить або використовує працівник для захисту від однієї чи кількох загроз, пов’язаних з наявністю небезпечних або шкідливих факторів у робочому середовищі. Вони також включають усі призначені для цієї мети аксесуари та доповнення.
Залежно від особливостей тієї чи іншої небезпеки, особливостей виробництва або трудової діяльності, засоби безпеки класифікуються за декількома параметрами. Так, вони можуть принести реальну користь у захисті дихальних шляхів, шкіри, кінцівок та внутрішніх органів. При цьому залежно від видів засобу захисту, вони можуть мати різні характеристики, особливості та відрізнятися для кожного певного випадку та задачі.
Обов’язок роботодавця — безплатно надавати засоби безпеки, призначені для певного робочого місця. Крім того, завдання роботодавця також полягає в тому, щоб надати працівникам інформацію про правила користування цими засобами.
Хто приймає рішення про вибір засобів безпеки
Рішення щодо типу засобів захисту, необхідних для певної посади, приймає роботодавець, який визначає його після консультації з працівниками або їх представниками. Підставою для його видачі є аналіз попередньо зібраної інформації щодо, зокрема: виду виконуваної роботи, ступеню її складності, ризику зовнішньої загрози або виду та інтенсивності шкідливих факторів. Відповідно до положень, що регулюють правила використання засобів безпеки, роботодавець повинен враховувати ергономічні умови та стан здоров’я працівника, щоб вони були адекватними наявним загрозам і, що важливо, не ставали джерелом небезпеки.
Коли використовувати засоби безпеки
Засоби безпеки слід використовувати, коли неможливо повністю усунути загрози або коли заходи колективного захисту виявляються недостатніми. Сам працівник також зобов’язаний використовувати засоби безпеки за призначенням. Якщо роботодавець не виконав своїх обов’язків і не забезпечив працівника необхідними засобами безпеки, працівник має право утриматися від виконання роботи. Крім того, працівник повинен повідомити про цю ситуацію свого керівника або роботодавця.
Які засоби безпеки використовуються на виробництві
Залежно від специфіки підприємств, на робочих місцях можуть використовуватись певні засоби безпеки, які поділяються на декілька видів:
- засоби захисту органів дихання — запобігають потраплянню в організм пилу, газів, випарів токсичних речовин і включають маски, протигази, респіратори;
- засоби захисту шкіри — до них належать пристосування, які забезпечують збереження відкритих частин тіла в здоровому стані: рукавички, головні убори, косметичні засоби тощо;
- технічні прилади — допомагають у виконанні службових обов’язків і різняться залежно від умов виробництва.
Використання засобів безпеки на робочому місці є надзвичайно важливим заходом, який зберігає здоров’я працівників та ефективність їх праці. Всі необхідні для цього пристосування можна придбати в магазині Consafety.