Народні обранці 5 грудня зробили крок до створення класичного суду присяжних в Україні. Так, Верховна Рада підтримала у першому читанні одразу два законопроєкти, що стосуються створення такого суду. Йдеться про проєкти документів №3843 та №3844, які отримали підтримку 232 та 237 голосів нардепів відповідно. За Конституцією, в Україні можливі судові процеси за участю присяжних, утім проблема була у тому, що значною мірою вони базуються на радянській практиці, а попередня реформа звелась по банального перейменування з “народних засідателів”, тобто повноцінного суду присяжних не було, передає Інформатор.
Про те, що Україна на крок наблизилась до появи в Україні повноцінного суду присяжних, повідомив нардеп Олексій Гончаренко. Він додав, що законопроєкт №3843 про створення суду підтримали у першому читанні 232 депутати, а законопроєкт №3844 щодо змін до закону “Про судоустрій” отримав 237 голосів.
Автори законопроєкту №3843 раніше зазначили, що попередня реформа, за якою мали б впровадити суд присяжних замість народних засідателів, виявилася лише формальністю. За їх словами, інститут народних засідателів, закріплений у статті 124 Конституції України (редакція 1996 року), просто перейменували на суд присяжних, щоб створити враження виконання конституційних вимог.
Депутат Михайло Цимбалюк наголосив, що суд присяжних мав з’явитися в Україні ще 10 років тому, але це потребує значної підготовки правників.
Як відомо, Міністерство юстиції України розробило два законопроєкти для запровадження класичного суду присяжних. Вони спрямовані на виконання Конституції та подолання радянських залишків у системі правосуддя.
Заступник міністра Олександр Банчук зазначив, що суд присяжних повинен реально розглядати питання винуватості, а юридичні рішення залишатимуться за професійними суддями. За його словами, це посилить незалежність присяжних та довіру до судової системи.
Голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук підкреслила, що реформа допоможе відновити довіру українців до правосуддя, яке наразі є одним із найменш довірених інститутів.
Нові правила передбачають, що присяжних обиратимуть із виборчих списків, а їх участь стане обов’язковою. Для стимулювання пропонується забезпечити гідні умови та компенсацію за виконання обов’язків.