Що зміниться для дніпрян з 1 з початку року

0
17


З 1 січня в Україні набувають чинності зміни, що стосуються підвищення мінімальної заробітної плати, системи оподаткування та вартості комунальних послуг. Про те, що зміниться для мешканців України з початку року.

Підвищення мінімальної зарплати в Україні З 1 січня набуде чинності закон «Про державний бюджет на 2024 рік», який передбачає збільшення доходів на 25%. Очікується, що уряд отримає 1 768,5 млрд грн від податків та зборів. Водночас у 2024 році мінімальну зарплату підвищать удвічі. З 1 січня її розмір збільшиться з 6 700 грн (встановлених у жовтні 2022 року) до 7 100 грн, а погодинна мінімальна зарплата зросте до 42,6 грн. Друге підвищення має відбутися 1 квітня, що призведе до збільшення мінімальної зарплати до 8 000 грн та погодинної до 48 грн. Розмір прожиткового мінімуму також зміниться: для працездатних осіб – 3 023 грн; для дітей віком до шести років – 2 563 грн; для дітей від шести до вісімнадцяти років – 3 196 грн; для осіб, які втратили працездатність – 2 361 грн.

Загальний показник прожиткового мінімуму зросте з 2 589 грн до 2 920 грн. Пенсії та індексація З початку 2024 року мінімальна пенсія в Україні збільшиться з 2 093 грн до 2 361 грн, а максимальна – зросте з 20 930 грн до 23 610 грн. Індексацію всіх видів пенсій планується здійснити з 1 березня.

Відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у 2024 році зміниться мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії. Особи, які досягли 60 років, зможуть вийти на пенсію, якщо: мають стаж не менше 31 року; відповідно, у віці 63 років – зі стажем від 21 до 31 року; у віці 65 років – зі стажем від 15 до 21 року. Якщо в особи до досягнення 65 років відсутній мінімальний страховий стаж, вона не матиме права на отримання пенсії за віком. У такому випадку ця особа буде отримувати соціальну допомогу від держави, розмір якої дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а саме 2 361 грн. Важливо відзначити, що українці мають можливість докупити стаж.

За кожен пропущений місяць стажу необхідно внести внесок, який щонайменше дорівнює сумі мінімального страхового внеску на момент укладання договору, помноженого на коефіцієнт 2. Мінімальний страховий внесок становить 22% від мінімальної зарплати, що на 1 січня становить 1 562 грн. Отже, вартість одного місяця стажу складає 3 134 грн, рік – 37 488 грн, два роки – 74 976 грн, а три роки – 112 824 грн. Тариф на електроенергію У 2023 році тариф на електроенергію підняли через значні руйнування та пошкодження енергетичної інфраструктури, спричинених російською агресією. За словами фахівців, поточна ціна за електроенергію складає 2,64 грн за кВт-год і залишається стабільною. У листопаді голова НКРЕКП заявив про підвищення тарифів на електроенергію для населення з 1 січня 2024 року. Проте Міністерство енергетики відхилило це твердження, зазначивши, що це недостовірна інформація.

9 грудня НКРЕКП схвалила підвищення тарифу на послуги з передавання електроенергії НЕК «Укренерго» на 9%, що становить 528,57 грн за МВт-год. Такі зміни набудуть чинності з 1 січня 2024 року. Крім того, комісія збільшила тариф на диспетчерське управління на 9,5%, до 104,57 грн за МВт-год. Також планується збільшення окремого пільгового тарифу на передавання для підприємств «зеленої» електрометалургії на 74%, з 209,42 грн за МВт-год до 364,7 грн за МВт-год. Тарифи на газ та воду За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, до завершення опалювального сезону ціни на газ та воду не змінюватимуть. Наразі вартість газу для побутових споживачів, які користуються послугами «Нафтогазу», тримається на рівні 7,96 грн за кубометр. Ціни на газ в інших постачальників розподілено від 7,7 до 9,9 грн за один кубометр. Влітку розглядалося підвищення їхнього рівня на 32%, але, оскільки таке рішення розкритикували, його не було ухвалено.

«Верховний Головнокомандувач у період воєнного стану висловився проти рішення про перегляд тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, що є самодостатньою підставою для скасування прийнятого регулятором рішення. Крім цього, прем’єр-міністр України наголосив на необхідності проведення консультацій щодо такого рішення. У зв’язку з цим пропоную скасувати постанову від 29 червня 2023 року», – зазначив тоді голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський.

Вартість видачі прав В Україні з 1 січня згідно з постановою Кабінету Міністрів різко подорожчає видача прав, складання іспиту та реєстрація автомобіля. У чому піднімуть вартість: видача посвідчення водія – з 26 грн до 230 грн. прийняття теоретичного іспиту – з 13 грн до 250 грн. прийняття практичного іспиту – з 13 грн до 420 грн. реєстрація, перереєстрація з видачею свідоцтва в електронній формі та присвоєнням номерів – з 200 грн до 350 грн. Податки для ФОП Від мінімальної заробітної плати залежать і податки. Починаючи з 1 січня 2024 року, ліміти для ФОПів будуть перераховані й встановлені на наступних рівнях: річний дохід для платників I групи (167 мінімальних зарплат) – 1,185 млн грн; для II групи (834 мінімальних зарплат) – 5,921 млн грн; для III групи (1 167 мінімальних зарплат) – 8,285 млн грн. При перевищенні цих лімітів ФОП автоматично переходить на іншу групу або на загальну систему оподаткування. ФОПи I групи сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних (з 1 січня – 302,3 грн), II групи – 20% від мінімальної зарплати (1 562 грн). Розміри фактичних ставок податку можуть бути меншими, оскільки їх встановлює місцева влада. В свою чергу, для ФОПів III групи ставки залишаються незмінними: 5% – для неплатників ПДВ, 3% – для платників ПДВ. Також ФОПи сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 22% від мінімальної зарплати.

Починаючи з 2024 року, розмір ЄСВ для відрахувань підприємцями зросте до 1 562 грн з січня та до 1 760 грн з квітня. Субсидії Згідно з інформацією Міністерства соціальної політики, українці у 2024 році продовжать мати можливість отримання державної допомоги у формі субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Право на цю підтримку мають ті громадяни, чиї витрати на комунальні послуги становлять понад 15% від загального доходу сім’ї за місяць. Розмір фінансової підтримки розраховується індивідуально. У листопаді більш ніж 1,7 млн домогосподарств отримали субсидії, середній розмір яких становив 1 410 грн. Міністерство соціальної політики підкреслило, що у 2024 році не передбачається жодних змін у системі виплати державної допомоги на оплату комунальних послуг. Заяву на призначення субсидії можна подати у Пенсійному фонді, Центрі надання адміністративних послуг або через платформу «Дія».

Зміни правил кредитування Починаючи з 1 січня 2024 року, небанківські фінансові установи повинні оприлюднити умови споживчого кредиту на своїх вебсайтах та в рекламі. Це рішення було схвалене Національним банком України у жовтні, проте компаніям був наданий час для внесення змін. «З метою ефективного інформування споживача на етапі перед укладенням договору, важливі характеристики послуги з надання споживчого кредиту повинні бути доступні разом з іншими умовами кредиту і не повинні приховуватися на вебсторінках або в розділах, що не пов’язані з послугою», – пояснили в Нацбанку України. Така сама вимога стосується інформування споживача про можливі наслідки використання кредиту чи невиконання ним своїх обов’язків за договором споживчого кредиту. У випадку розміщення інформації про кредитування на інших вебсайтах, фінансова установа повинна забезпечити розміщення гіперпосилань на свій власний сайт разом з рекламою, де представлено повний перелік умов кредиту.

Соціальна допомога для самотніх матерів на дітей визначається як різниця між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї на одну особу за попередні шість місяців. У 2024 році максимальний розмір цієї допомоги буде таким: на дітей віком до шести років – 2 563 грн; на дітей віком від шести до вісімнадцяти років – 3 196 грн. Тимчасова допомога призначається дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів, не можуть утримувати дитину або їхнє місце проживання (перебування) невідоме. Розмір цієї допомоги розраховується так само як і для одиноких матерів. Скільки коштує народити в Україні? Розмір допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, також залежить від прожиткового мінімуму та підлягає змінам з нового року.

Ця фінансова підтримка надається у розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та 3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю. Починаючи з 1 січня, виплати для дітей до шести років складатимуть 6 407,5 грн, для дітей з інвалідністю – 8 970,5 грн. Для дітей від шести до вісімнадцяти років ці суми становитимуть 7 990 грн та 11 186 грн відповідно. Батьки новонароджених матимуть можливість одноразово отримати «Пакунок малюка», який включатиме найнеобхідніші речі для дитини, такі як підгузки, пелюшки, ковдри, шкарпетки, одяг, предмети дитячої гігієни, рушник та іграшку. Замість «бебі-боксу», починаючи з 2021 року, батьки мають можливість отримати грошову компенсацію, розмір якої становить не менше трьох прожиткових мінімумів для дітей віком до шести років. З 2024 року ця сума збільшиться до 7 689 грн.

Джерело: opentv.media

ЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here