Як перемога Трампа вплине на Україну

0
11


Дональд Трамп переміг на виборах і стане наступним президентом США. Президент України вже привітав його з “вражаючою перемогою” і згадав про підхід “мир через силу”, який “може реально наблизити справедливий мир в Україні”. Натомість речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що у Володимира Путіна немає планів вітати Трампа. США – один із ключових партнерів України у російсько-українській війні, від фінансової допомоги і політичної волі якого залежить дуже багато всього, пише bbc.com

Під час своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп не раз говорив, що коли стане президентом (і нібито навіть ще до офіційного вступу на посаду в січні 2025 року), він закінчить війну в Україні “за 24 години”.

То чого очікувати Україні від нової перемоги Дональда Трампа? ВВС Україна розпитала політичних експертів.

Дональд Трамп може допомогти призупинити війну, але не завершити, розповіла ВВС Україна Альона Гетьманчук, директорка центру “Нова Європа”.

Але і це він може зробити лише в тому разі, якщо майбутній президент не буде “паралізований у своїх діях страхом ескалації” і “буде готовий з допомогою конкретних політичних рішень продемонструвати Путіну, що продовження війни для нього означатиме не кінець незалежної України, а кінець його власного режиму”, додає експертка.

“Результат війни між Росією та Україною залежить не від того, хто є президентом Сполучених Штатів, а від того, хто є президентом Росії, – припустив в інтерв’ю ВВС Україна Віталій Портніков, журналіст, публіцист та письменник. – І я не бачу у президента США, у будь-якого президента США, можливості запропонувати президенту Росії те, що президенту Росії дійсно потрібно”.

Водночас Портніков вважає, що у будь-якого президента США є змога зменшувати ресурс, необхідний Росії для продовження війни. Але це тривалий процес, який має враховувати економічні можливості таких країн, як Китай чи Індія.

На думку політолога Володимира Фесенка, після перемоги Трампа на виборах Україні з високою ймовірністю треба готуватися до двох речей: можливих переговорів з Росією та зменшення фінансової допомоги.

“Про переговори Трамп говорив давно, і найближчим часом він може почати робити кроки в цей бік, – пояснює політолог у коментарі ВВС Україна. – Але домовитися швидко не вийде, в першу чергу з Путіним”.

Тому можуть розпочатися розмови про припинення бойових дій або, як це називають в Україні, “замороження конфлікту”. У цій ситуації Росія ймовірно вимагатиме від України відмовитися від членства в НАТО.

“Без волі США Україна не зможе приєднатися до НАТО, – пояснює Фесенко. – Але в такому разі українська сторона ставитиме питання про гарантії безпеки з боку США – як у Японії, Південної Кореї, Ізраїлю, Тайваню”.

Президент України Зеленський на зустрічі з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, 27 вересня 2024 рокуАвтор фото,Alex Kent/Getty Images
Підпис до фото,Президент України Зеленський на зустрічі з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, 27 вересня 2024 року
Як “замороження конфлікту”, так і відмова від вступу в НАТО найімовірніше викличуть незадоволення в суспільстві, вважає експерт. Але без політичної волі США Україна не зможе переломити ситуацію.

Для майбутніх переговорів, якщо такі матимуть місце, Україні важливо отримати фінансову допомогу, яку сенат проголосував у квітні і яка ще повністю не прибула, а також – зупинити наступ росіян на Донеччині, вважає Володимир Фесенко.

“Загалом нас чекають американські гірки від Трампа. І до цього треба готуватися”, – підсумовує експерт.

Перемога Трампа означає шанс на згортання політики дозованої підтримки, яку здійснювала адміністрація Байдена, вважає Альона Гетьманчук.

“Ця політика вичерпала себе не лише з погляду можливостей України звільнити тимчасово окуповані території, але й з погляду оборони нинішніх позицій”, – каже експертка.

На її думку, в такій ситуації Україні потрібно зближуватися з європейськими країнами, зокрема створювати “коаліції рішучих”.

“Це країни, які розуміють, що європейська безпека не може залежати від результатів виборів у США і готові на більш рішучі кроки, аж до надсилання своїх військових компонентів до України”, – пояснює Гетьманчук.

Трамп не раз заявляв, що фінансову допомогу українцям надаватиме кредитом. На думку Володимира Фесенка, майбутній президент США може використовувати тему воєнної допомоги Україні як важіль тиску в переговорному процесі.

ЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here