В Україні затвердили новий порядок проведення мобілізації

0
17


Президент України Володимир Зеленський підписав низку законів, які стосуються нового порядку проведення мобілізації та військової служби. Про це повідомляє Відкритий. Розмови про необхідність внесення змін до закону про мобілізацію тривали вже багато часу. У грудні 2023 року Кабінет Міністрів подав до Верховної ради України новий законопроєкт щодо мобілізації. Текст документа вже доступний на офіційному вебсайті Верховної ради України. Серед ключових положень: зниження мобілізаційного віку, запровадження реєстру “Оберіг” та електронного кабінету для військовозобов’язаних, а також виплати компенсацій у разі загибелі на війні та інші аспекти. Скорочення обліку призовників та мобілізація з 25 років Президент підписав проєкт № 9281 щодо змін у законі “Про військовий обов’язок та військову службу”.

Згідно з ним граничний вік для призову знижується з 27 до 25 років. Це означає, що чоловіки віком 25-27 років більше не будуть вважатися призовниками та перейдуть на облік як військовозобов’язані. Таким чином, українці у віці 25 років можуть бути мобілізовані в особливий період. Раніше мобілізація стосувалася чоловіків віком від 27 років. Одночасно, хлопці у віці 18-25 років мають можливість укладати контракти як добровольці.

Положення закону, що дозволяє мобілізацію українців з 25 років, набирає чинності наступного дня після його опублікування, тобто з 3 квітня. Реєстр “Оберіг”, е-кабінет та УБД автоматом Також було ухвалено проєкт № 10062, спрямований на удосконалення процесу обробки та використання даних, що містяться у реєстрах для військового обліку та отримання статусу ветерана війни.

Військові оцінили цей крок як важливий у цифровізації армії, покликаний забезпечити більшу мобільність та ефективність в діяльності, як на передовій, так і в тилу. Цей закон вважається критично необхідним для покращення функціонування військових структур. Документ стосується трьох основних блоків. Зокрема, він дозволяє перенесення українських військових IT-систем до хмарних сховищ країн-членів НАТО в рамках посилення кіберзахисту. А також забезпечує запуск цифрових облікових документів (сертифікатів) з удосконаленням системи “Оберіг” – електронного Реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Крім того, передбачається запуск порталу електронних послуг, за допомогою якого можна буде оформити статус учасника бойових дій онлайн, офлайн або автоматично за наявності потрібних даних у системі. Ідея “Оберега” полягає у зборі персональних даних українців віком 18-60 років (призовників, військовозобов’язаних та резервістів). Відповідно, до системи вносяться: ПІБ, дата та місце народження, стать, громадянство; місце проживання та перебування; дані про сімейний стан (наявність дітей); освіту, професію та місце роботи; стан здоров’я; військово-облікова спеціальність; реквізити паспортів та ІПН, зацифрований образ обличчя; відомості про батьків, судимість; номери телефонів, e-mail, відомості про наявність прав водія та інші дані. Дані у системі “Оберіг” будуть доступні лише працівникам територіальних центрів комплектування (ТЦК). Фактично це спрощує ведення обліку військовозобов’язаних та має оптимізувати процес мобілізації. Очікується, що на його базі запустять електронне бронювання, а також видачу електронних військових квитків з інформацією про статус громадянина – де він стоїть на обліку та чи придатний до служби. Окремий Реєстр військовослужбовців має спростити набуття статусу УБД шляхом переведення даних в електронний формат.

Якщо коротко, то військові зможуть податись на статус не тільки в письмовій формі (як зараз), а й онлайн. Процедура передбачає, що протягом 5 днів після виконання бойового наказу уповноважені особи військових частин зобов’язані сформувати довідку про участь у бойових діях та внести відомості до Реєстру. Статус УБД надаватиметься автоматично після формування виписки разом з електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом). Посвідчення за бажанням видаватиметься в електронній або паперовій формі. За допомогою реєстру можна буде отримати пільги та інші державні послуги.

Законом сьогодні став проєкт №10313 щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист. Одна з головних норм – більше не має статусу “обмежено придатний”. Тобто відтепер військовозобов’язані, призовники та резервісти можуть бути або придатні, або непридатні до служби. Також встановлюється обов’язок для українців, які раніше були визнані обмежено придатними, протягом 9 місяців пройти повторний медогляд. Але він стане можливим лише після того, як підзаконні акти зроблять відповідним до нового закону. До цього військово-лікарські комісії не зможуть діяти за нормами проєкту №10313.

Інша важлива зміна полягає в тому, що військовим дозволили безперервно перебувати на лікуванні за кордоном терміном до 12 місяців. Тобто без необхідності проходити ВЛК кожні чотири місяці. Також дозволяється брати одноразову відпустку у зв’язку з народженням дитини зі збереженням грошового забезпечення. Крім того, норму про виплату 15 млн гривень родинам загиблих військових тепер встановлено на рівні закону.

Також Президент України видав два Укази, які мають важливе значення для положення про проходження військової служби в Збройних силах України. Один з них передбачає, що жінки можуть бути прийняті на контрактну службу та проходити службу на рівних з чоловіками, за винятком випадків, коли це заборонено законами, що стосуються охорони дитинства та материнства, а також законами, які забороняють дискримінацію за статевою ознакою.

Відповідно другому указу, військове звання старшого солдата (старшого матроса) буде надаватися солдатам (матросам), якщо вони призначаються на посади, для яких передбачено це звання за штатним розписом. Також в ньому закріплено, що під час воєнного стану мобілізовані українці можуть бути направлені за кордон для навчання, підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації (та з іншою метою, передбаченою законами). Крім того, на час воєнного стану не встановлюється обов’язковий термін вислуги у попередньому званні для прискореного присвоєння наступного звання вперше. Водночас військовослужбовці рядового, сержантського, старшинського та молодшого офіцерського складу можуть отримати чергове звання прискорено вдруге у порядку заохочення, якщо вони служили на посаді, яка відповідає цьому званню. Особи сержантського та старшинського складу на контракті або призвані за мобілізацією, які брали участь у бойових діях протягом не менше трьох місяців і успішно виконували обов’язки на офіцерських посадах протягом не менше трьох місяців, можуть бути прийняті на офіцерський контракт із присвоєнням звання молодшого лейтенанта.

Однак вони зобов’язані протягом шести місяців після закінчення воєнного стану пройти відповідний курс підготовки. Якщо це правило буде порушено, вони будуть звільнені зі служби зі звинуваченням у невиконанні умов контракту. Строковики, термін служби яких закінчився під час воєнного стану, можуть подати рапорт на мобілізацію. Зарахування з усіма видами забезпечення здійснюється з дня наказу по стройовій частині. Командир військової частини протягом 5 днів зобов’язаний направити до ТЦК за місцем призову такого військового на строкову службу витяг з наказу про мобілізацію.

Виключення зі списків особового складу ЗСУ військових, визнаних безвісти зниклими або померлими, здійснюється на підставі рішення суду або оголошення під час воєнного стану: осіб офіцерського складу – командувачами видів Збройних сил України, окремих родів військ (сил) Збройних сил України та вище, ГУР, керівником служби персоналу Міністерства оборони осіб рядового складу, сержантського та старшинського складу – командирами корпусів та командувачами військ оперативних командувань та вище Військовослужбовці, яким за висновком військово-лікарської комісії надано право на лікувальну відпустку, зобов’язані направлятися до територіального центру керування для отримання необхідних документів про надання цієї відпустки. Вони мають право особисто подавати ці документи для оформлення відпустки. Військовослужбовці, які досягли граничного віку для перебування у запасі, будуть звільнені з військової служби. Ті, які були визнані непридатними також підлягають відставці.

Посилання на наш Telegram-канал: dneprcomchannel

ЛИШІТЬ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here